uw.edu.pl

Subskrybuj Kanał uw.edu.pl
Strona główna
Zaktualizowano: 8 godzin 15 minut temu

Badamy geny

9 godzin 1 min temu

Zespół prof. Krystiana Jażdżewskiego z Centrum Nowych Technologii UW chce przebadać wszystkich Polaków i powiedzieć im, co zrobić, żeby nie zachorować na raka.

Jedna czwarta osób z nowotworem zachoruje, ponieważ urodziła się z chorobotwórczą mutacją, błędem w jednym z 25 tys. genów. Gdyby znali swoje ryzyko, mogliby uniknąć choroby albo wykryć ją na tyle wcześnie, żeby możliwe było jej pełne wyleczenie.

 

Prof. Krystian Jażdżewski wraz z zespołem lekarzy, biologów, genetyków, matematyków i bioinformatyków z Centrum Nowych Technologii UW potrafi odnaleźć wadliwe geny. – Skoro umiemy je znaleźć, to bardzo nam zależy, żeby ludzie mogli z naszej wiedzy skorzystać. Stąd program badań przesiewowych „Badamy geny” skierowany do wszystkich Polaków – mówi prof. Jażdżewski.

 

 

 

My kontra rak = 2400:7

Genów odpowiedzialnych za powstawanie raka piersi i prostaty jest 14. Każdy z nich może być uszkodzony w kilku tysiącach miejsc. Dla przykładu BRCA1, najbardziej znany gen odpowiedzialny za powstawanie raka piersi i jajnika, ma takich miejsc 2400. Do tej pory rutynowo badano 7 najczęściej niszczonych punktów.

 

– Dzięki metodzie sekwencjonowania nowej generacji, odpowiednio zmodyfikowanej przez nasz zespół, jesteśmy w stanie ocenić cały gen i odpowiedzieć na pytanie, czy w którymkolwiek z 2400 miejsc istnieje wada odpowiedzialna za zwiększone ryzyko zachorowania – wyjaśnia prof. Jażdżewski.

 

Inna jest też cena badania. W ośrodkach zagranicznych za wykonanie takich testów trzeba zapłacić ok. 8 tys. zł. Naukowcy z UW, zachowując ich wysoką jakość, radykalnie obniżyli cenę – do 400 zł. Warunkiem uzyskania tej ceny jest równoczesne przebadanie próbek 600 osób.

 

Została uruchomiona strona www.badamygeny.pl, na której na bieżąco jest monitorowana liczba osób zarejestrowanych na kolejne badanie i liczba brakujących pacjentów do przeprowadzenia testów.

 

Po zarejestrowaniu się na stronie i wprowadzeniu danych medycznych wystarczy oddać krew, przekazać próbkę naukowcom (można przesłać kurierem) i poczekać na wyniki. To jedynie 4 mililitry krwi, które mogą uratować nam życie.

 

Co jeśli ryzyko jest wysokie?

Osoby, u których zostanie zdiagnozowane wysokie ryzyko zachorowania na raka, nie zostaną bez pomocy. Będą zapraszane na bezpłatną konsultację z lekarzem genetykiem, onkologiem i psychologiem,  którzy omówią z pacjentem strategię działań profilaktycznych.

Prof. Udalski z nagrodą Dan David Prize

ndz., 2017-05-21 20:53

21 maja prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW odebrał nagrodę Dan David Prize. W rankingach ogólnoświatowych nagród naukowych, których listę otwiera Nagroda Nobla, Dan David Prize zajmuje miejsce w połowie pierwszej dziesiątki.

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW został laureatem nagrody Dan David Prize. To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane przez Uniwersytet w Tel Awiwie i Fundację Dan David za osiągnięcia mające przełomowe znaczenie naukowe, technologiczne, kulturalne i społeczne dla współczesnego świata.

 

Prof. Udalski został wyróżniony za wkład w rozwój nowej dziedziny badań astronomicznych – wielkoskalowych przeglądów nieba prowadzonych w szerokim zakresie skal czasowych. Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę w kategorii Przyszłość (Future) – astronomia.

 

Wraz z nim w tej samej kategorii zostali wyróżnieni prof. Neil Gehrels z NASA Goddard Space Flight Center, twórca projektu kosmicznego SWIFT dającego podwaliny astrofizyki promieniowania gamma, oraz prof. Shrinivas Kulkarni z California Institute of Technology, twórca fotometrycznego przeglądu nieba PTF, dyrektor największych na świecie obserwatoriów astronomicznych Keck na Hawajach i Mount Palomar w Kalifornii.

 

Prof. Andrzej Udalski jest kierownikiem i współtwórcą największego projektu obserwacyjnego w historii polskiej astronomii „OGLE – The Optical Gravitational Lensing Experiment”, który od dwudziestu pięciu regularnie lat przynosi odkrycia naukowe najwyższej światowej rangi. Profesor jest też twórcą nowoczesnych kamer, które pozwalają szczegółowo przeglądać ogromne fragmenty nieba. Brał również udział w budowie Teleskopu Polskiego w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Na badania w ramach czwartej fazy projektu – OGLE-IV – otrzymał w 2009 roku prestiżowy Advanced Grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) w wysokości 2,5 mln euro.

 

Podczas badań prowadzonych w projekcie OGLE dokonano przełomowych odkryć w dziedzinie planet pozasłonecznych. Po raz pierwszy z sukcesem stosowano dwie nowe techniki detekcji tych obiektów – metodę „tranzytów” i metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego – co przyniosło odkrycie kilkunastu planet krążących wokół innych gwiazd. Odkryte i scharakteryzowane w projekcie OGLE gwiazdy zmienne tworzą największą na świecie kolekcję liczącą już około miliona obiektów.

 

Regularnie wykrywane są również kosmiczne eksplozje – gwiazdy nowe, nowe karłowate oraz wielkie wybuchy wywoływane przez gwiazdy supernowe. Astronomowie pracujący w projekcie OGLE znaleźli kilka nieznanych wcześniej planet karłowatych w Układzie Słonecznym, a także wiele interesujących obiektów spoza naszej Galaktyki – kwazarów – oraz inne galaktyki. Dzięki obserwacjom projektu OGLE lepiej poznano budowę Drogi Mlecznej i sąsiednich galaktyk – Obłoków Magellana.

 

Prof. Andrzej Udalski jest autorem i współautorem 450 prac publikowanych w najbardziej renomowanych czasopismach naukowych na świecie i cytowanych ponad 18 tys. razy.

 

Uroczystość wręczenia nagród Dan David Prize odbyła się 21 maja na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Nazwiska laureatów zostały ogłoszone w lutym.

Nagroda jest przyznawana od 2002 roku w trzech kategoriach: Przeszłość (osiągnięcia dotyczące czasów minionych), Teraźniejszość (osiągnięcia wzbogacające i kształtujące współczesne społeczeństwo) i Przyszłość (osiągnięcia skoncentrowane na przełomowych badaniach rokujących lepsze zrozumienie świata w przyszłości). Corocznie w każdej z tych kategorii są wskazywane konkretne dyscypliny naukowe, w których są wybierani laureaci. W każdej z kategorii wysokość nagrody wynosi milion dolarów. Podczas wcześniejszych edycji wyróżnienie otrzymali m.in. historyk Jacques Le Goff, ekonomista Anthony B. Atkinson, pisarz i literaturoznawca Amos Oz, politycy Tony Blair i Al Gore.
Więcej o nagrodzie Dan David Prize

Nowy łazik w kosmicznych warunkach

pt., 2017-05-19 13:20

Czy łazik zaprojektowany przez studentów UW będzie umiał obsłużyć pompę w warunkach zbliżonych do warunków marsjańskich? Okaże się to 1-3 czerwca w analogu Marsa na pustyni w stanie Utah.

University Rover Challenge to najstarszy i najbardziej prestiżowy na świecie konkurs łazików organizowany w ośrodku Mars Desert Research Station położonym na pustyni w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych. Ośrodek służy do badań naukowych i testowania sprzętu w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do tych, które panują na Marsie. 1-3 czerwca w finale konkursu URC wystartuje drużyna z UW.

 

W trakcie zawodów zespoły studenckie projektują i konstruują zdalnie sterowane roboty – łaziki marsjańskie, a potem mierzą się z zadaniami, które w przyszłości mogą czekać profesjonalne łaziki wysłane na Marsa lub inne planety. Są to np. poruszanie się po trudnym terenie, podnoszenie i transport narzędzi, obsługa urządzeń technicznych (pompy, generatory itp.), wykonywanie zadań autonomicznie (bez udziału operatora), badanie interesujących geologicznie obszarów czy poszukiwanie warunków pozwalających na istnienie życia.

 

Rok temu łazik Axolotl zaprojektowany i zbudowany przez zespół University of Warsaw Rover Team zajął 3. miejsce w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich w Wielkiej Brytanii. Drużyna została założona przez studentów Wydziału Fizyki. Należą do niego również studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Geologii.

 

19 maja University of Warsaw Rover Team przedstawił nowy łazik. – Chcąc wygrywać zawody trzeba cały czas się rozwijać. Po zawodach w 2016 roku zidentyfikowaliśmy wiele miejsc, w których mogliśmy wprowadzić ulepszenia i innowacje. Zmian było na tyle dużo, że uznaliśmy za stosowne stworzenie nowej, odrębnej konstrukcji z własną nazwą. Po długich debatach wybór padł na nazwę Anteros – jest to imię jednego z synów mitologicznego boga Marsa – opowiada Maciej Bartylak z uniwersyteckiej drużyny.

 

Jak wyglądają przygotowania do zawodów z udziałem łazika? – Na początku zaczyna się od określenia oczekiwań wobec kolejnej konstrukcji. Definiuje się wtedy zarówno podstawowe funkcjonalności (np. zasięg komunikacji czy głębokość, z której pobieramy próbki gleby), jak i różnorakie mniej lub bardziej niezbędne usprawnienia (np. możliwość autonomicznego powrotu po utraceniu połączenia z bazą albo podniesienia ramieniem 20 kg zamiast wymaganych przez regulamin 5 kg) – opisuje Maciej Bartylak. – Następnie powstaje projekt realizujący te wymogi. Niektóre funkcjonalności weryfikujemy na prototypach. W dalszej kolejności kupujemy lub wytwarzamy wszystkie niezbędne elementy, integrujemy całość i przeprowadzamy testy. W praktyce łazik nigdy nie jest „skończony” – poprawki i ulepszenia są wprowadzane cały czas, często nawet na samych zawodach.

 

Anteros w tegorocznym konkursie w USA zmierzy się z 35 innymi pojazdami tego typu, zbudowanymi przez zespoły naukowe z 7 krajów. W sumie do Stanów Zjednoczonych pojedzie 5 polskich drużyn.

 

Wyjazd zespołu University of Warsaw Rover Team na zawody wsparli RDLabs oraz Paweł Chodaczek.

Zawody ICPC w Rapid City

pt., 2017-05-19 08:41

Od 20 do 25 maja w Rapid City w Południowej Dakocie odbędą się światowe finały konkursu programistycznego ACM ICPC. Wystartuje w nich drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego Warsaw Eagles.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najbardziej prestiżowe zawody programistyczne dla studentów. Tegoroczne finały konkursu odbędą się w Rapid City w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych. Wezmą w nich udział 133 drużyny z 6 regionów świata – Afryki i Bliskiego Wschodu, Azji, Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz Południowego Pacyfiku.

 

Polskę na zawodach będą reprezentować drużyny z 3 uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Zespół z UW – Warsaw Eagles – zakwalifikował się do światowych finałów w listopadzie ubiegłego roku. Studenci WMIM: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski zajęli 1. miejsce w regionalnym konkursie ACM ICPC w Zagrzebiu.

 

Do tej pory 23 drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego wzięły udział w światowych finałach ACM ICPC. Od 2012 roku zespoły z UW zdobywają medale podczas finałów zawodów. W latach 2003 i 2007 studenci z Uniwersytetu zdobyli tytuł mistrzów świata.

 

Opiekunami drużyny Warsaw Eagles są prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks i Tomasz Kociumaka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Organizatorzy zawodów przyznali prof. Janowi Madeyowi nagrodę Lifetime Coach Award.

 

Chemicy z UW uhonorowani

czw., 2017-05-18 15:35

18 maja na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się uroczystość nadania tytułów doktorów honoris causa prof. prof. Z. Galusowi i A. Hulanickiemu.

Prof. Zbigniew Galus pracę na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął w 1957 roku. W latach 80., podczas pobytu na Uniwersytecie w Kansas, napisała swoją najsłynniejszą publikację dotyczącą dogłębnej użytecznej charakterystyki grafitowej elektrody pastowej. Publikacja doczekała się prawie 250 cytowań. W 1968 roku na Wydziale Chemii UW założył Pracownię Elektroanalizy Chemicznej, którą kierował do 2004 roku. Prof. Galus jest twórcą warszawskiej szkoły elektrochemii, która zdobyła światowy rozgłos w środowisku naukowym.

 

„Osoby, które się z nim zetknęły, zafascynowane są jego ogromną wiedzą, osobistą kulturą, skromnością i życzliwością. Znany jest z tego, że do trudnych spraw podchodzi wnikliwie, obiektywnie i niezwykle rzetelnie” – napisał prof. Zbigniew Stojek w recenzji dorobku prof. Galusa.

 

Zainteresowania naukowe prof. Adam Hulanickiego dotyczą m.in. obszarów związanych z badaniami odczynników organicznych wykorzystywanych w chemii analitycznej oraz spektometrii atomowej. Jego badania często miały fundamentalny charakter i przyczyniały się do rozwoju chemii analitycznej. Jest związany z Uniwersytetem Warszawskim od czasów studiów. Od 1969 roku do przejścia na emeryturę był kierownikiem Pracowni Teoretycznych Podstaw Chemii Analitycznej na Wydziale Chemii UW. W latach 1981-1984 był dziekanem tego wydziału.

 

„Prof. Adam Hulanicki to przede wszystkim światowej rangi uczony i społecznik, świadczący całym swoim bogatym życiem, że warto dzielić się pasją, wiedzą i doświadczeniem. Jest znakomitym ambasadorem polskiej szkoły chemii analitycznej na świecie” – można przeczytać w recenzji autorstwa prof. Ewy Bulskiej.

Zarówno prof. Zbigniew Galus, jak i prof. Adam Hulanicki mieli bardzo duży wpływ na rozwój studiów chemicznych na Uniwersytecie w Białymstoku – początkowo Zakładu Chemii Filii UW w Białymstoku, a następnie Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Byli zaangażowani w rozwój badań naukowych na UwB, a także wielokrotnymi promotorami prac magisterskich i doktorskich.

 

W uroczystości nadania obu profesorom tytułów doktorów honoris causa uczestniczyli liczni przedstawiciele społeczności akademickiej UW, m.in. prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu, prof. Andrzej Kudelski, dziekan Wydziału Chemii i prof. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.

Informacja dla społeczności UW

czw., 2017-05-18 13:28

Po raz kolejny na Krakowskim Przedmieściu zostało rozstawione stoisko Obozu Narodowo-Radykalnego. Ponieważ teren przed bramą uniwersytecką należy do Miasta st. Warszawy, a nie do uczelni, poinformowaliśmy władze miasta o zaistniałej sytuacji.

 

Uniwersytet Warszawski nie ma żadnego związku z inicjatywą ONR. Ubolewamy, że wizerunek naszej uczelni jest wykorzystywany przez różne organizacje, których działalność nie ma nic wspólnego z misją Uniwersytetu.

 

Biuro Prasowe

Uniwersytetu Warszawskiego

94 granty z NCN-u dla badaczy z UW

śr., 2017-05-17 10:15

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło kolejne edycje konkursów Opus, Preludium i Sonata. Naukowcy z UW zdobyli łącznie 94 granty i ponad 35 mln zł.

W konkursie Opus naukowcy otrzymują finansowanie, które można przeznaczyć na stworzenie zespołu oraz zakup aparatury potrzebnej do prowadzenia badań. W 12. edycji konkursu zgłoszono 1786 projektów z całej Polski. 409 z nich zakwalifikowano do finansowania. Naukowcy z UW zdobyli 45 grantów o wartości ponad 25,8 mln zł.

 

Konkurs Preludium przeznaczony jest dla początkujących naukowców, którzy nie posiadają jeszcze stopnia doktora. W ostatniej edycji NCN wyróżniło projekty 25 badaczy z Uniwersytetu o łącznej wartości ponad 2 mln zł. Do finansowania zakwalifikowano 372 spośród 1171 złożonych projektów.

 

Sonata to konkurs dla badaczy posiadających stopień naukowy doktora. Tym razem do konkursu zgłoszono 882 projekty. NCN nagrodziło 224 z nich. Pracownikom Uniwersytetu NCN przyznało 24 granty i ponad 7,4 mln zł.

 

Wszystkie konkursy Opus, Sonata i Preludium organizowane są w trzech kategoriach nauk: humanistycznych, o życiu, ścisłych i technicznych.

 

Więcej informacji o nagrodzonych badaniach i listy rankingowe można znaleźć na stronie NCN.

Perspektywa fizyki podstawowej – wykład

śr., 2017-05-17 09:17

23 maja odbędzie się wykład z cyklu „Zapytaj fizyka”, podczas którego prof. Markus Klute opowie o perspektywach fizyki podstawowej.

„Unveiling the secrets of nature – an outlook on fundamental physics in 100 years” to tytuł prelekcji, której 23 maja będzie można posłuchać w ramach serii wykładów „Zapytaj fizyka”.

 

Podczas spotkania Markus Klute, profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT), specjalista w dziedzinie doświadczalnej fizyki cząstek elementarnych, popularyzator nauki i członek grupy badawczej, która odegrała kluczową rolę w odkryciu cząstki Higgsa, będzie odsłaniał tajemnice natury i opowie o perspektywie fizyki podstawowej  w ciągu najbliższych stu lat.

 

Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5).

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Szczegółowe informacje

Wykład prof. Klutego jest wykładem otwartym w ramach odbywającej się w Warszawie (i po raz drugi w Polsce) konferencji Planck 2017 — dwudziestej konferencji naukowej poświęconej zjawiskom fizycznym wykraczającym poza Model Standardowy.Więcej o konferencji

Porozmawiajmy o przyszłej ustawie

wt., 2017-05-16 10:39

Zespół rektorski UW zaprasza wszystkich członków społeczności akademickiej do udziału w debatach na temat zapowiadanej przez MNiSW reformy systemu szkolnictwa wyższego. Celem spotkań „Porozmawiajmy o przyszłej ustawie” jest odpowiedź na pytanie, jakich zapisów w nowym prawie oczekuje Uniwersytet, jakie zmiany – zdaniem naszego środowiska – najlepiej przysłużyłyby się rozwojowi UW i innych polskich uczelni. 

Debata środowiskowa na temat zapowiadanych zmian w ustawie toczy się m.in. podczas comiesięcznych spotkań Narodowego Kongresu Nauki. Pierwsza z nich odbyła się w październiku 2016 roku w Rzeszowie. Dziewiąta i zarazem ostatnia organizowana jest przez Uniwersytet Warszawski. Poświęcona będzie kwestiom ustroju i zarządzania w szkolnictwie wyższym. Odbędzie się w dniach 19-20 czerwca.

 

Spotkania na UW w cyklu „Porozmawiajmy o przyszłej ustawie” nie będą skupiały się na recenzowaniu założeń do ustawy, które już pojawiły się w ogólnopolskiej debacie. Mają służyć zebraniu opinii przedstawicieli różnych grup naszej społeczności na temat potrzeb i oczekiwań wobec nowej ustawy, barier i problemów, z którymi się spotykają oraz proponowanych sposobów ich rozwiązania.

 

Spotkania będą miały charakter moderowanych dyskusji warsztatowych. Koncentrować się będą wokół czterech zagadnień:

  • uniwersytet badawczy,
  • sposób wyłaniania rektora,
  • uczelnia jako podmiot uprawnień,
  • jakość kształcenia.

 

Terminy spotkań i rejestracja

23.05.2017, 10.00-14.20, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, kampus na Ochocie

24.05.2017, 15.00-19.20,  Budynek wydziałów lingwistycznych przy ul. Dobrej 55, Powiśle
02.06.2017, 10.00-14.20, Wydział Zarządzania, kampus na Służewcu

 

Do udziału w spotkaniach zaproszeni są wszyscy członkowie społeczności akademickiej: pracownicy, doktoranci, studenci i absolwenci.

Rejestracja na spotkania oraz materiały dla uczestników warsztatów dostępne są na stronie: www.nowaustawa.uw.edu.pl 

Noc Muzeów na Uniwersytecie

wt., 2017-05-16 09:44

20 maja uczestnicy warszawskiej Nocy Muzeów będą mogli odwiedzić kilka uniwersyteckich jednostek, wziąć udział w „Smakowitym Rajdzie” w Ogrodzie Botanicznym i zagrać w grę „Nukat” w Bibliotece Uniwersyteckiej.

 W tegorocznej Nocy Muzeów wezmą udział 233 instytucje. Zorganizowanych zostanie ponad 300 wydarzeń. Również jednostki Uniwersytetu Warszawskiego otworzą się dla zwiedzających.

 

Na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii przy ulicy Bednarskiej uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić studio radiowe Radia Kampus. Dziennikarze z UW pokażą, jak nagrać zapowiedź radiową, oprowadzą po studiu i opowiedzą, jak tworzone są audycje. Przed bramą główną UW rozstawi się mobilne studio Radia Kampus, które będzie na żywo relacjonowało to, co się dzieje na Trakcie Królewskim.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprezentuje obiekty z kolekcji historycznych, artystycznych i specjalnych, m.in. druki z XVI-XIX wieku dotyczące Rzeczpospolitej wielu wyznań i mapy, karty tytułowe i frontispisy atlasów z XVIII wieku – „Polonia, America, Gloria… kobiece personifikacje”. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli również zagrać w grę terenową „Nukat”– szybką podróż przez biblioteczne katalogi, zobaczyć wystawę plakatów i zwiedzić japoński tradycyjny pawilon herbaciany – chashitsu Kaian.

 

Spacerujący Traktem Królewskim będą mieli możliwość zwiedzenia Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, gdzie będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień sale Balową i Narożną, obejrzeć wiele obrazów, rzeźb, rycin i obiektów pochodzących z XIX wieku, a także obejrzeć wystawę stałą w Muzeum UW prezentującą początki Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu”.

 

Ogród Botaniczny UW podczas Nocy Muzeów współorganizuje kulinarną podróż dookoła świata – „Smakowity Rajd”. Podczas jego trwania uczestnicy dowiedzą się jakie walory smakowe i właściwości lecznicze ma np. komosa biała, pokrzywa czy żarłopłan wiosenny.

 

Więcej informacji o Nocy Muzeów jest w Informatorze.

Studiuj od podstaw

wt., 2017-05-16 09:06

– Gdyby nie dociekliwość studentów, praca wykładowców nie miałaby sensu. Bylibyśmy jak stary adapter, na którym co roku odtwarza się te same płyty – mówi dr Krzysztof Rzepkowski.

Dr Krzysztof Rzepkowski pracuje w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Prowadzi zajęcia z kultury antycznej, literatury greckiej i łacińskiej oraz praktycznej nauki języka łacińskiego. W pracy naukowej zajmuje się teatrem – zarówno starożytnym, jaki i nowożytnym – oraz łacińskojęzyczną literaturą włoskiego renesansu. Na co dzień chętnie wspiera działania studentów, m.in. podczas organizacji corocznego Dnia IFK.

 

Studenci inspirują

Studenci filologii klasycznej podkreślają, że w instytucie panuje rodzinna atmosfera. Dr Rzepkowski uważa, że ich pytania to motor napędowy rozwoju wykładowców: – Dzięki temu ciągle musimy coś sprawdzić, coś doczytać, czegoś nowego się nauczyć. Gdyby tak nie było, nasza praca nie miałaby sensu. Bylibyśmy jak stary adapter, na którym co roku odtwarza się te same płyty.

 

Z uśmiechem przyznaje, że pomysł na niejeden jego artykuł powstał właśnie podczas prowadzenia zajęć: – Świeże spojrzenie studentów sprawia, że zaczynamy na stare zjawiska patrzeć z innej, zupełnie nowej perspektywy. I dostrzegać coś, czego dotąd nie widzieliśmy.

 

Przestrzeń wymiany myśli

Cyceron napisał, że szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum trzeba postarać się samemu. Dr Krzysztof Rzepkowski uważa, że mądrość można zdobyć na Uniwersytecie: – Osoby, które po kilku latach nauki opuszczają UW, mają nie tylko wiedzę i niezbędne kompetencje, lecz także, a może przede wszystkim, głęboką mądrość, szacunek dla innych i tolerancję.

 

– Uniwersytet to przede wszystkim przestrzeń wymiany myśli i ścierania się poglądów, w której każdy głos, niezależnie od zmieniających się trendów i politycznych wiatrów, jest jednakowo szanowany i słuchany – dodaje filolog.

 

Od Cycerona do Greka Zorby

Kandydaci, którzy są zainteresowani kulturą i historią starożytności, na Uniwersytecie Warszawskim mogą studiować m.in. filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie, dzięki którym będą biegle władać starożytną greką i łaciną. Ci, których bardziej interesuje współczesny język grecki, mogą wybrać filologię nowogrecką. Na miłośników języka współczesnych rzymian czeka italianistyka. Do wyboru są również kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska, archeologia, historia, historia sztuki czy filozofia.

 

Katalog kierunków jest dostępny na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów

Mityczne dzieciństwo – konferencja

pon., 2017-05-15 15:30

Od 18 do 21 maja na UW odbędzie się konferencja naukowa, która jest częścią projektu „Our Mythical Childhood…” nagrodzonego grantem ERC.

Konferencja „Our Mythical Hope in Children’s and Young Adults’ Culture… The (In)efficacy of Ancient Myths in Overcoming the Hardships of Life” to pierwsza konferencja naukowa, która odbędzie się w ramach realizacji projektu „Our Mythical Childhood…”.

 

Projektem kieruje prof. Katarzyna Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” UW. W zespole, który zajmuje się recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej, pracują naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Australii. W latach 2016-2021 projekt jest finansowany z prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

 

Prelegenci, którzy wezmą udział w konferencji na UW, opowiedzą o roli starożytnych mitów jako źródła nadziei podczas nierzadko bardzo trudnych doświadczeń, które młodzi ludzie napotykają w drodze do dorosłości. Zbadają również, jak autorzy prac dla młodzieży wykorzystują starożytne mity, aby pomóc swoim widzom w kluczowych momentach życia. Podczas konferencji zostaną przedstawione pierwsze wyniki badań w tej dziedzinie.

 

Program konferencji w języku angielskim

Granty wewnętrzne z UOTT

pon., 2017-05-15 11:21

Metody leczenia schorzeń układu pokarmowego i stwardnienia rozsianego będą opracowywać naukowcy, którzy otrzymali granty z UOTT. 12 zespołów badawczych dostało w sumie prawie milion zł.

Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii przyznał granty na badania pracownikom UW. Wśród dofinansowanych są projekty wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, czyli branże związane z tworzeniem innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych i podnoszące konkurencyjność gospodarki.

 

UOTT przyznał finansowanie na badania z dziedzin takich, jak biotechnologie medyczne, diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych, rozwiązania transportowe przyjazne środowisku, nowoczesne technologie pozyskiwania surowców naturalnych, optoelektroniczne systemy i materiały, inteligentne technologie kreacyjne.

 

Największe kwoty – po 100 tys. zł – otrzymali:

  • Sebastian Kmiecik, Andrzej Koliński, Mateusz Kurciński, Maciej Błaszczyk z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na pracę „Komercyjna implementacja metody CABS-flex do wydajnych symulacji dynamiki struktury przestrzennej białek jako niezależnego pakietu oprogramowania”,
  • Ewa Kozłowska z Wydziału Biologii na przedsięwzięcie zatytułowane „Zastosowanie lipopolisacharydu (LPS) w leczeniu stanów lub chorób związanych z nadmierną odpowiedzią odpornościową organizmu wywołanych schorzeniami układu pokarmowego zwłaszcza z grupy nieswoistych stanów zapalnych jelit (IBD) i/lub alergii pokarmowych”,
  • Jan Szczepanek, Yuriy Stepanenko, Piotr Kabaciński z Wydziału Fizyki „Oscylator światłowodowy o dużej mocy, wytwarzający ultrakrótki impulsy laserowe do zastosowań w medycynie, przemyśle i nauce”.

 

Wsparcie dostali też m.in. pracownicy Centrum Nowych Technologii na opracowanie testu diagnostycznego do różnicowania guzów kory nadnerczy, Wydziału Socjologii na narzędzia informatyczne służące dialogowi społecznemu, Wydziału Biologii na badania nad metodą terapii stwardnienia rozsianego i łuszczycy.

 

Do komitetu inwestycyjnego ośrodka wpłynęły w sumie 26 wnioski. Fundusze pochodzą z projektu „Inkubator Innowacyjności+” współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Doktor honorowy prof. Shuji Nakamura

śr., 2017-05-10 15:40

Prawie 20 lat temu tak bardzo zainteresował się metodą wytwarzania kryształów na UW, że postanowił pomóc jej twórcom. 10 maja noblista prof. Shuji Nakamura otrzymał tytuł dr honoris causa UW.

Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami – Isamu Akasakim i Hiroshi Amano – Nagrodę Nobla za „Wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”. Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 200 patentów amerykańskich i 300 japońskich. Jego prace były cytowane prawie 40 tys. razy.

 

10 maja prof. Nakamura został doktorem honoris causa UW. W czasie uroczystości przypomniał o swoich wizytach na Uniwersytecie i kontaktach z fizykami zajmującymi się kryształami. Prof. Roman Stępniewski z Wydziału Fizyki w laudacji mówił o stosunku noblisty do eksperymentów na UW: – Bardzo się cieszymy, że w swoich licznych pracach związanych z podstawowymi własnościami azotku galu, prof. Shuji Nakamura odnosił się do rezultatów badań prowadzonych na UW jako standardów, z którymi on i jego koledzy porównywali swoje wyniki.

 

Dr Robert Dwiliński, który dziś pracuje w Centrum Nowych Technologii UW, wraz z Romanem Doradzińskim – fizykiem z UW, Leszkiem Sierzputowskim i  Jerzym Garczyńskim – chemikami z Politechniki Warszawskiej, w latach 90. zainteresowali prof. Shuji Nakamurę nowatorską metodą wytwarzania kryształów objętościowych GaN. Prof. Nakamura odwiedził firmę Ammono, spin-off Wydziału Fizyki, która komercjalizowała tę metodę.

 

Nobel za niebieskie światło

W 1995 prof. Nakamura zaprezentował nową diodę ze studniami kwantowymi. „W konstrukcji zastosowano niebieską diodę LED i przetwornik światła niebieskiego na żółte przez wykorzystanie odpowiedniego luminoforu. Jest to ogromny przełom w optoelektronice i początek nowej ery w technice oświetleniowej – ery optoelektroniki oświetleniowej. Mimo powszechnego mniemania, że wytworzenie lasera z zastosowaniem wciąż niedoskonałego strukturalnie azotku galu, który charakteryzuje się bardzo wysoką koncentracją defektów, jest praktycznie niemożliwe, profesor Nakamura ogłasza uzyskanie akcji laserowej w zakresie światła niebieskiego” – przypomniał w recenzji dorobku honorowego doktora prof. Marek Tłaczała z Politechniki Wrocławskiej.

 

Diody LED są szeroko wykorzystywane w przemyśle. „Na początku lat dziewięćdziesiątych, japońscy koledzy twierdzili, że ich głównym zastosowaniem może być oświetlenie automatów do gry w pachinko, japońską wersję pinballa. Nakamura i jego współpracownicy z firmy Nichia byli jednymi z pierwszych, którzy docenili wagę wynalezienia niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. Dostrzegli, że wystarczy tylko dodać do obudowy diody trochę żółto-zielonego luminoforu, aby wychodzące światło stało się białe. Dzięki bardzo wysokim sprawnościom niebieskich LED, również białe żarówki LED są niezwykle efektywne. Niespodziewanie gra o niszowy produkt zmieniła się w odkrycie na miarę naszej cywilizacji, dając możliwość ogromnego zmniejszenia zużycia energii na świecie” – napisał w ocenie działalności naukowej honorowego doktora prof. Piotr Perlin z Polskiej Akademii Nauk.

Finał FameLab Poland 2017

śr., 2017-05-10 14:40

13 maja Kamila Łyczek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW weźmie udział w finale konkursu FameLab Poland 2017 i zmierzy się z dziewiątką innych naukowców.

Kamila Łyczek jest doktorantką na WMIM UW. W pracy naukowej zajmuje się teorią sterowania i grami dynamicznymi. Matematyczka popularyzuje też naukę – prowadzi m.in. zajęcia na Uniwersytecie Dzieci, jest redaktorką popularnonaukowego miesięcznika „Delta”.

 

13 maja reprezentantka UW będzie starała się w trzy minuty zaciekawić publiczność tematem związanym z własnymi badaniami. Zmierzy się z dziewięcioma innymi finalistami konkursu FameLab Poland – polskiej edycji międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizatorami FameLab Poland jest Centrum Nauki Kopernik i British Council.

 

Uczestnicy finału zostali wyłonieni z 25 półfinalistów, m.in. biologów, fizyków, matematyków i popularyzatorów, którzy łączą różne dziedziny badań. W półfinale Kamila Łyczek opowiedziała jurorom i publiczności o pewnym nierozwiązanym matematycznym problemie – mądrym planowaniu połowu ryb.

 

Jurorami szóstej edycji konkursu są prof. Jerzy Bralczyk (UW), prof. Magdalena Fikus (PAN), dr hab. Piotr Sułkowski (UW) i Irena Cieślińska (CNK). Ich zadaniem jest ocenienie jasności przekazu, zawartości merytorycznej i charyzmy finalistów.

 

Finał konkursu FameLab odbędzie się 13 maja w Centrum Nauki Kopernik w godz. 16.00-19.45.

 

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

 

Finał konkursu można również oglądać online. Więcej informacji na stronie FameLab.

START dla młodych naukowców

śr., 2017-05-10 13:30

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki konkursu START,  w którym stypendia otrzymało 18 młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stypendia START FNP pomagają doktorantom i doktorom przed ukończeniem 30. roku życia w rozwijaniu ich kariery naukowej. Laureaci mogą przeznaczyć fundusze na dowolny cel.

 

W dwudziestej piątej edycji konkursu 18 osób z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało po 28 tys. zł. Stypendia będą wypłacane przez rok.

 

Podobnie jak w poprzednich latach również w tej edycji konkursu START trzy osoby z najlepszymi ocenami jury mogły liczyć na otrzymanie stypendium zwiększonego do 36 tys. zł. Podwyższone stypendium dostał Michał Jarucha z Wydziału Fizyki UW. Dwie pozostałe wyróżnione osoby to młodzi naukowcy z UAM w Poznaniu i UMK w Toruniu.

 

W tym roku do konkursu START zgłoszono 1152 wnioski, z czego 100 okazało się szczęśliwych dla ich autorów. 16 stypendiów zdobyli naukowcy z instytutów Polskiej Akademii Nauk, 14 – z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 7 – z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i 7 – z Uniwersytetu Wrocławskiego. Średnia wieku laureatów wyniosła 28 lat. 48% stypendystów ma stopień doktora.

 

Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone 10 maja, uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 27 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Więcej informacji

8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie

pon., 2017-05-08 13:27

O aktualności przesłania Tadeusza Mazowieckiego podczas wykładu, który odbędzie się 16 maja, opowie prof. Mirosław Wyrzykowski.

„«Jacy piękni ludzie byli u początków tej wolnej Polski». Aktualność przesłania Tadeusza Mazowieckiego” to tytuł wykładu, który w ramach cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie wygłosi prof. Mirosław Wyrzykowski.

 

Prof. Wyrzykowski specjalizuje się w prawie administracyjnym i konstytucyjnym, zajmuje się również prawami człowieka. Zawodowo jest związany z Wydziałem Prawa i Administracji UW, którego był dziekanem. Przez dziewięć lat pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

 

W 2003 roku Tadeusz Mazowiecki otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Promotorem doktoratu był prof. Wyrzykowski.

 

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Od 2014 roku na Uniwersytecie Warszawskim działa Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego, która jest miejscem debaty nad aktualnymi problemami społecznymi i humanistycznymi. Przez edukację i popularyzację wiedzy przekazuje wartości, które były szczególnie bliskie jej Honorowemu Patronowi. Ośrodek organizuje warsztaty, wykłady i sympozja skierowane przede wszystkim do młodych ludzi.

zORIENTuj się na UW

pon., 2017-05-08 09:32

Uniwersytet Warszawski jest miejscem nauki dla studentów, którzy mogą czerpać wiedzę od najlepszych naukowców i nauczycieli akademickich w kraju. Jednym z nich jest prof. Danuta Stasik.

Profesor Danuta Stasik od ponad 30 lat wykłada na Wydziale Orientalistycznym UW język i literaturę hindi oraz zajmuje się kulturą Indii Północnych. Była stypendystką wielu programów naukowych m.in. stypendium rządu indyjskiego w Centralnym Instytucie Języka Hindi w Delhi, stypendium British Council na Uniwersytecie w Cambridge (Wolfson College) i stypendium DAAD na Uniwersytecie w Tybindze. Prowadziła wykłady gościnne na uniwersytetach w Europie i Indiach.

 

Unikatowe studia

– Katedra Azji Południowej WO, w której pracuję, to największy w kraju i jeden z ważnych europejskich ośrodków akademickich zajmujących się Azją Południową, czyli m.in. Indiami, Pakistanem, Nepalem, Bangladeszem i Sri Lanką. Oferujemy studia na kierunku orientalistyka w specjalności indologia na wszystkich poziomach kształcenia umożliwiających poznanie kultury i wybranych języków tego regionu. Co prawda sanskryt, hindi albo urdu można studiować nie tylko na UW, jednak język bengalski i tamilski*, jako podstawowe narzędzie studiów, oferujemy jako jedyni w Polsce i poza Indiami stosunkowo nieliczni na świecie. Wiedzą o tym studenci z zagranicy pojawiający się u nas w ramach programu Erasmus – mówi prof. Danuta Stasik.

 

Nauczyciel, który pomaga dotrzeć do celu

– Wydaje mi się, że studenci szczególnie chętnie angażują się w to, do czego przekona ich czyjaś wiedza, wizja, entuzjazm (w dowolnej kombinacji i proporcji). I tu właśnie upatrywałabym najważniejszej roli nauczyciela-wykładowcy jako osoby zdolnej stworzyć i zmobilizować zespół, wytyczać kierunki i pomagać dotrzeć do celu – tłumaczy prof. Stasik.

 

– Studenci, z którymi pracuję, mają okazję uczestniczyć w ważnych międzynarodowych wydarzeniach naukowych, jak na przykład w 24. European Conference on South Asian Studies, największej i najbardziej prestiżowej konferencji europejskiej dotyczącej Azji Południowej, jaka odbyła się w lipcu zeszłego roku na UW. Chętnie biorą także udział w działaniach popularyzujących wiedzę o regionie, jak choćby w Światowym Dniu Języka Hindi zorganizowanym przez nas wspólnie z Ambasadą Indii czy Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – dodaje indolożka.

 

Orientalne języki

Na Wydziale Orientalistycznym studenci mogą nauczyć się również innych języków, m.in. japońskiego, chińskiego, arabskiego, suahili, mongolskiego, kazachskiego, tureckiego i perskiego, a także zdobyć wiedzę na temat różnych regionów Azji i Afryki.

 

Katalog kierunków jest dostępny na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów

 

W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym przedstawimy nauczycieli akademickich UW. Co tydzień, przez ponad 2 miesiące, będziemy pisać o ich wykładach i badaniach. Także tych, w które angażują się studenci.

Szkolenie z ombudsmanem

czw., 2017-05-04 13:03

Do 10 maja pracownicy UW mogą zapisywać się na szkolenie z rozwiązywania konfliktów w relacjach pracowniczych.

Szkolenie będzie miało charakter warsztatu, podczas którego uczestnicy m.in. dowiedzą się, na czym polegają mediacje i jak zwiększyć efektywności komunikacyjne w relacjach zawodowych oraz zdobędą podstawową wiedzę z zakresu rozwiązywania konfliktów i profilaktyki mobbingu.

 

Dwudniowe szkolenie odbędzie się 31 maja i 1 czerwca w godz. 9-16. Poprowadzi je Anna Cybulko, rzeczniczka akademicka ds. studenckich i pracowniczych UW.

 

Aby zapisać się na szkolenie, do 10 maja na adres mediacje@uw.edu.pl należy przesłać uzupełniony formularz rejestracyjny.

 

Szkolenie jest organizowane przez Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów przy Wydziale Prawa i Administracji UW.

 

Formularz rejestracyjny i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie centrum.

Noblista doktorem h.c. UW

pt., 2017-04-28 14:13

10 maja prof. Shuji Nakamura, fizyk, który otrzymał Nagrodę Nobla za wynalezienie niebieskiej diody LED, odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami – Isamu Akasakim i Hiroshi Amano – Nagrodę Nobla za „Wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”. Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 200 patentów amerykańskich i 300 japońskich. Jego prace były cytowane prawie 40 tys. razy.

 

W 1995 prof. Nakamura zaprezentował nową diodę ze studniami kwantowymi. „W konstrukcji zastosowano niebieską diodę LED i przetwornik światła niebieskiego na żółte przez wykorzystanie odpowiedniego luminoforu. Jest to ogromny przełom w optoelektronice i początek nowej ery w technice oświetleniowej – ery optoelektroniki oświetleniowej. Mimo powszechnego mniemania, że wytworzenie lasera z zastosowaniem wciąż niedoskonałego strukturalnie azotku galu, który charakteryzuje się bardzo wysoką koncentracją defektów, jest praktycznie niemożliwe, profesor Nakamura ogłasza uzyskanie akcji laserowej w zakresie światła niebieskiego” – przypomniał w recenzji dorobku honorowego doktora prof. Marek Tłaczała z Politechniki Wrocławskiej.

 

Diody LED są szeroko wykorzystywane w przemyśle. „Na początku lat dziewięćdziesiątych, japońscy koledzy twierdzili, że ich głównym zastosowaniem może być oświetlenie automatów do gry w pachinko, japońską wersję pinballa. Nakamura i jego współpracownicy z firmy Nichia byli jednymi z pierwszych, którzy docenili wagę wynalezienia niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. Dostrzegli, że wystarczy tylko dodać do obudowy diody trochę żółto-zielonego luminoforu, aby wychodzące światło stało się białe. Dzięki bardzo wysokim sprawnościom niebieskich LED, również białe żarówki LED są niezwykle efektywne. Niespodziewanie gra o niszowy produkt zmieniła się w odkrycie na miarę naszej cywilizacji, dając możliwość ogromnego zmniejszenia zużycia energii na świecie” – napisał w ocenie działalności naukowej honorowego doktora prof. Piotr Perlin z Polskiej Akademii Nauk.

 

W latach 90. prof. Nakamura zainteresował się nowatorską metodą wytwarzania kryształów objętościowych GaN opracowaną przez fizyków z UW. Odwiedził firmę Ammono, spin-off Wydziału Fizyki, która komercjalizowała tę metodę.

Strony

Samorząd Studentów Wydziału Prawa 
i Administracji UW  
Krakowskie Przedmieście 26/28 
00-927 Warszawa

© 2015 Samorząd Studentów WPiA UW. Wszelkie prawa zastrzeżone.