uw.edu.pl

Subskrybuj Kanał uw.edu.pl
Strona główna
Zaktualizowano: 5 dni 8 godzin temu

Inauguracja programu „Cátedra México”

śr., 2019-12-04 14:29
3 grudnia został zainaugurowany program „Cátedra México”. To cykl wykładów prowadzonych przez meksykańskich naukowców. W tym roku wykłady poprowadzi fizyk, dr Mauro Napsuciale Mendívil.

Tegoroczny gość, dr Mauro Napsuciale Mendívil, jest Dziekanem Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Guanajuato. Podczas inauguracji cyklu wygłosił on wykład pt. „Dark Matter: Facts And Myths”. W spotkaniu wziął udział Alejandro Negrín, ambasador Meksyku w Polsce.

 

„Cátedra México” to przede wszystkim wykłady dla studentów. Wielodyscyplinarny program jest też okazją do współpracy naukowców polskich i meksykańskich, reprezentujących zarówno nauki humanistyczne i społeczne, jak i przyrodnicze i ścisłe. W ubiegłym roku gościem UW, zaproszonym przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, był prof. Roger Magazine z Uniwersytetu Iberoamerykańskiego.

 

Program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Meksyku.

Debata o miastotwórczej roli UW

śr., 2019-12-04 14:14
9 grudnia odbędzie się organizowana przez Centrum Współpracy i Dialogu debata poświęcona realizacji programu wieloletniego oraz integracji kampusów uniwersyteckich z przestrzenią miejską.

Spotkanie „Miastotwórcza rola Uniwersytetu Warszawskiego” dotyczyć będzie tego, w jaki sposób uniwersytet poprzez realizację nowych inwestycji może współtworzyć przestrzeń miejską, tak by nowe budynki nie tylko pełniły funkcję ośrodków naukowo-dydaktycznych, ale także zmieniały charakter poszczególnych dzielnic i służyły społeczności Warszawy.

 

Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać o zakończonych i przyszłych inwestycjach UW, dalszej realizacji kompleksowego planu rozwoju uczelni w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, a także o działaniach jakie wspólnie mogą podejmować Uniwersytet Warszawski i Miasto Stołeczne Warszawa.

 

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także architekci i przedstawiciele trzeciego sektora. Głos w dyskusji zabiorą m.in. prof. Marcin Pałys, rektor UW oraz dr Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta.

 

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Współpracy i Dialogu UW. Debata odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia, o godz. 12.00 w Ogrodzie Botanicznym UW przy Al. Ujazdowskich 4.

O programie wieloletnim

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” to kompleksowy program rozwoju uczelni. Jego głównym celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych oraz włączenie ich do innowacyjnych, eksperymentalnych programów, a także wzmocnienie międzynarodowej pozycji uczelni oraz zwiększenie jej roli w animowaniu przemian społecznych i gospodarczych. Obejmuje on budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków. Budżet programu to blisko 1 mld złotych. W sumie przez 10 lat Uniwersytet zrealizuje 18 inwestycji.

Zimowe pismo „UW”

śr., 2019-12-04 09:33
Co wynika ze zwycięstwa UW w konkursie „Inicjatywa doskonałości”? Jak zmieniała się Biblioteka Uniwersytecka w ciągu ostatnich dwudziestu lat? Co nowego odkryli archeolodzy w Parku Machu Picchu? Odpowiedzi można znaleźć w najnowszym numerze pisma uczelni „UW”, dostępnym od 4 grudnia.

W październiku Uniwersytet Warszawski otrzymał status uczelni badawczej, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W latach 2020-2026 będzie otrzymywał zwiększoną o 10% kwotę subwencji. Ok. 70 mln złotych rocznie zostanie wykorzystanych do realizacji działań w ramach pięciu obszarów badawczych. Zarówno o nich, jak i innych strategicznych inicjatywach UW można przeczytać w tekście „UW najwyżej ocenioną w Polsce uczelnią badawczą!” (s. 2).

 

Wyzwania stojące przed uniwersytetem, a także metody sprostania im wobec zmian w szkolnictwie wyższym i oczekiwań całej społeczności akademickiej zostały zaprezentowane w artykule prorektora UW ds. kadrowych i polityki finansowej, prof. Andrzeja Tarleckiego (s. 6).

 

Najnowsze wydanie pisma uczelni „UW” zawiera również teksty dotyczące m.in. powołania na uczelni zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego (s. 20) czy pierwszych zakończonych inwestycji w ramach programu wieloletniego (s. 29).

 

Przedstawiono tu też sposób funkcjonowania i krótką historię ewolucji zasobów oraz zakresu działania Biblioteki Uniwersyteckiej po jej przeprowadzce na Powiśle (s. 24).

 

Te i inne artykuły poświęcone uniwersyteckim wydarzeniom, projektom naukowym, odkryciom i uroczystościom, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, można przeczytać w zimowym numerze pisma uczelni „UW”.

Pismo „UW” nr 5 (93) w wersji papierowej będzie dostępne w Pałacu Kazimierzowskim, Auditorium Maximum i dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej. Wkrótce pojawi się także na wydziałach. Wersję elektroniczną można pobrać na stronie pisma uczelni.

Druga zakończona inwestycja programu wieloletniego

śr., 2019-12-04 09:20
Zakończono przebudowę części wschodniej budynku przy Al. Ujazdowskich 4. W gmachu tym zlokalizowane będą m.in. biura nowej jednostki UW – Centrum Współpracy i Dialogu. Jest to kolejna, po przestrzeni sportowej w podziemiach BUW, zrealizowana inwestycja programu wieloletniego.

Rewitalizacja i modernizacja gmachu Obserwatorium Astronomicznego przy Al. Ujazdowskich 4 obejmowała dwie części budynku. Zakończona właśnie część wschodnia inwestycji realizowana była w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, natomiast zrealizowana wcześniej część zachodnia budynku została przebudowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

 

W części wschodniej gmachu przy Al. Ujazdowskich zlokalizowane będą biura nowej jednostki UW – Centrum Współpracy i Dialogu, platformy współpracy i komunikacji uniwersytetu z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W budynku znajdować się będą także pomieszczenia biurowe i warsztatowe Ogrodu Botanicznego UW. Z nowej przestrzeni pracownicy UW będą mogli korzystać już wkrótce – właśnie trwają przeprowadzki biur, instalowane jest także ostatnie wyposażenie.

 

Inwestycja zrealizowana w ramach programu wieloletniego obejmowała pawilon wschodni oraz łącznik, wraz z pomieszczeniami piwnicznymi i poddaszem. Powierzchnia użytkowa budynku to prawie 1,3 tys. m. kw., a całkowita blisko 2,1 tys. m. kw. Wartość inwestycji wynosi łącznie 7,6 mln złotych. Prace remontowo-budowlane trwały rok. Za ich przebieg odpowiedzialna była firma MTM Budownictwo Sp. z o.o. Projekt przestrzeni przygotowała pracownia „GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński”.

 

Przebudowa części wschodniej gmachu przy Al. Ujazdowskich 4 jest drugą zakończoną inwestycją programu wieloletniego. 30 października w podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbyło się otwarcie nowej przestrzeni sportowej, z której korzystać będą studenci i pracownicy UW. Jest to pierwszy tego rodzaju wielofunkcyjny obiekt sportowy Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu. Więcej informacji na temat tej inwestycji znajduje się pod adresem: https://www.uw.edu.pl/powstala-nowa-przestrzen-sportowa-w-podziemiach-buw/

 

O programie wieloletnim

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” to kompleksowy program rozwoju uczelni. Jego głównym celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych oraz włączenie ich do innowacyjnych, eksperymentalnych programów, a także wzmocnienie międzynarodowej pozycji uczelni oraz zwiększenie jej roli w animowaniu przemian społecznych i gospodarczych. Obejmuje on budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków. Budżet programu to blisko 1 mld złotych. W sumie przez 10 lat Uniwersytet zrealizuje 18 inwestycji.

 

 

 

„60 lat Stacji Badawczej w Kairze” – wystawa

wt., 2019-12-03 16:19
W Muzeum Egipskim przy Placu Tahrir w Kairze otwarto wystawę wieńczącą obchody jubileuszu 60-lecia Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Ekspozycja będzie dostępna do 15 grudnia.

Stacja Badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze została utworzona 19 stycznia 1959 roku przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Jest najstarszą polską placówką naukową w rejonie Egiptu i Bliskiego Wschodu. Jej otwarcie było krokiem milowym na drodze budowania pozycji polskiej humanistyki za granicą. Stacja koordynuje wszystkie działania polskich misji archeologicznych, pełni również funkcję reprezentacyjną, promując polską naukę i kulturę na arenie międzynarodowej.

 

Ekspozycja przedstawia najważniejsze dokonania polskich misji archeologicznych zarówno z Uniwersytetu Warszawskiego, jak i współpracujących instytucji, które również miały swój udział w przygotowaniu jej – przede wszystkim Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

 

Wśród elementów wystawy znalazły się plansze poświęcone poszczególnym misjom, a także model 3D amfiteatru odkrytego w Aleksandrii.

 

W wernisażu wystawy wzięli udział m.in. dr Michał Łabenda, ambasador RP w Egipcie, dr Artur Obłuski, dyrektor Stacji Badawczej w Kairze i p.o. dyrektora CAŚ UW oraz Moamen Osman, dyrektor Sektora Muzeów Ministerstwa Starożytności Egiptu.

 

 

Wystawa powstała we współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego z Ministerstwem Starożytności Egiptu oraz Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Egipcie. Finansowana jest ze środków przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP. Koordynatorem wydarzenia jest dr Patryk Chudzik z CAŚ UW.

 

Szczegółowe informacje na stronie CAŚ >>

 

Spotkania dot. zmian kadrowych

wt., 2019-12-03 12:28
3 grudnia na kampusie na Ochocie odbyło się spotkanie dla społeczności UW dotyczące zmian kadrowych wynikających z nowego Statutu uczelni. Zapis spotkania dostępny jest online. Zapraszamy również do rejestracji na II spotkanie dotyczące spraw kadrowych, które odbędzie się 10 grudnia.

 

Transmisja online

Zapisy na spotkanie 10 grudnia

II spotkania dot. spraw kadrowych odbędzie się 10 grudnia, godz. 15-18 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu (dawna Biblioteka Uniwersytecka, aula, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) – link do rejestracji.

 

Podczas spotkania poruszone zostaną m.in. kwestie: ścieżek kariery, zatrudnienia w drodze konkursów, procedury awansu wewnętrznego oraz pensum nauczyciela akademickiego.

 

Zachęcamy do przesyłania na adres pytania.spotkania@uw.edu.pl zagadnień związanych ze sprawami kadrowymi, które wymagają z Państwa punktu widzenia szczegółowych wyjaśnień. Tematy te zostaną uwzględnione w trakcie spotkania. Będzie również możliwość zadawania pytań na sali.

 

 

Materiały ze spotkań dot. organizacji kształcenia

13 listopada na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu oraz 26 listopada na kampusie na Ochocie odbyły się spotkania otwarte dla społeczności UW dotyczące zmian w organizacji dydaktyki. Dostępny jest zapis video obydwu spotkań, a także pokazywane w ich trakcie prezentacje – prof. Jolanty Choińskiej-Miki, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia oraz prof. Andrzeja Tarleckiego, prorektora ds. kadrowych i polityki finansowej. Przejdź do materiałów >>

Kurs o ekologii i klimacie na Uniwersytecie Otwartym UW

wt., 2019-12-03 12:22
Uniwersytet Otwarty UW oferuje kurs o ekologii i klimacie. „Czy ekologia uratuje świat? Ochrona środowiska oczami ekspertów” – to tytuł serii zajęć, które będą realizowane w ramach cyklu „Ucz się od najlepszych” w II trymestrze roku akademickiego 2019/2020.

W programie kursu są m.in. wykłady o bioróżnorodności, przyczynach ocieplenia klimatu, dzikiej naturze w parkach miejskich, współczesnych lasach, marnowaniu żywności, weganizmie, smogu. Każde zajęcia będą prowadzone przez innego eksperta.

 

Na kurs można się zapisać przez stronę Uniwersytetu Otwartego UW, zakładając najpierw konto słuchacza. Rejestracja rusza 5 grudnia. Na stronie UOUW dostępna jest też pełna, aktualna oferta kursów.

Nowe odkrycia zegarów słonecznych na mozaikach rzymskich

wt., 2019-12-03 11:54
Ostatnie badania dr. hab. Marka T. Olszewskiego z Instytutu Archeologii UW związane były m.in. z analizą mozaik figuralnych z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W ich wyniku naukowiec odkrył niezidentyfikowane dotąd przedstawienia zegarów słonecznych, ukazanych w specyficznej perspektywie.

Wiedza na temat zegarów słonecznych pochodzi z wielu różnych źródeł: pisanych, epigraficznych, archeologicznych oraz ikonograficznych. Wśród tych ostatnich szczególną rolę odgrywają mozaiki ­– ze względu na przedstawianie antycznych czasomierzy w ich rzeczywistym kontekście. Do niedawna znanych było siedem tego typu dzieł ze zidentyfikowanymi obrazami zegarów słonecznych. Badania dr. hab. Marka T. Olszewskiego z Instytutu Archeologii UW powiększyły tę liczbę o osiem.

 

Niektóre z przeanalizowanych mozaik znane były już od ponad wieku. Teraz, dzięki pracy naukowca z UW, odkryto na nich przedstawienia zegarów słonecznych.

Do tych zabytków należą:

 • fragment dekoracji podłogowej sali absydowej (ok. 225 m2) z posiadłości miejskiej (ok. 150 r.) w Grand (Wogezy, Francja)
 • ścienna mozaika z rzymskiego kościoła św. Cecylii na Trastevere z czasów papieża Paskala I (817-824)
 • mozaika odkryta w Tartus (Mersin, południowa Turcja)
 • mozaiki zdobiące posadzki świętych miejsc chrześcijan, datowane na V-VIII w. (Tayyibat al-Imam w Syrii, Umm al-Rasas w Jordanii)
 • mozaika z Madaby w Jordanii (557 r.)
 • mozaika z kaplicy grobowej położonej niedaleko Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie

Z piętnastu skatalogowanych przez badacza zegarów do niedawna znanych było siedem. Dodatkowo dr hab. Olszewski po raz pierwszy rozszerzył katalog mozaik z zegarami słonecznymi o osiem monumentalnych zegarów w postaci obelisków egipskich umieszczanych na spinach w cyrkach rzymskich i służących jako symboliczny gnomon.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w opracowaniach monograficznych dr. hab. Marka T. Olszewskiego na portalu naukowym Academia.edu.

Zapisy na kursy Uniwersytetu Otwartego UW

wt., 2019-12-03 11:12
5 grudnia rusza rejestracja na kursy Uniwersytetu Otwartego UW, które będą realizowane w II trymestrze roku akademickiego 2019/2020. W ofercie jest ponad 260 zajęć.

Uniwersytet Otwarty UW opublikował listę zajęć, które będą prowadzone w najbliższym trymestrze, już od stycznia. Oferta jest skierowana do osób od 16 roku życia. Kursy reprezentują sześć obszarów tematycznych: kultury i idee; języki świata; człowiek i społeczeństwo; prawo, biznes i IT; nauka i środowisko; rekreacja i hobby.

 

Słuchacze mogą zapisać się na 57 zupełnie nowych przedmiotów. Wśród nich są m.in.: „Niezbędnik muzyczny, czyli co każdy powinien wiedzieć o muzyce klasycznej”; „Zawsze chciałam być archeologiem… Tajniki zawodu archeologa w pigułce”; „City lab – tworzenie innowacji dla miasta i jego mieszkańców”; „Niderlandzki w podróży, w pracy i nie tylko (poziom A1)”; „Świadome samoleczenie, czyli jak nie zwariować przy aptecznych półkach”; „Broń masowego wrażenia. Abecadło budowania własnego wizerunku”.

 

Kontynuowany będzie również cykl wykładów „Ucz się od najlepszych”. W jego ramach Uniwersytet Otwarty UW organizuje tematyczne kursy z udziałem ekspertów z danej dziedziny wiedzy. Każde ze spotkań prowadzone jest przez innego specjalistę. W tym trymestrze UOUW proponuje dwa takie kursy: „Czy ekologia uratuje świat? Ochrona środowiska oczami ekspertów” oraz „Nie taki daleki Wschód – podróż przez Kaukaz i Azję Centralną”. Wykłady w ramach cykli poprowadzą m.in. dr Magdalena Budziszewska, prof. Bogdan Jaroszewicz, dr hab. Paweł Kowal, dr Ludwika Włodek-Jawłowska.

 

Zajęcia UOUW przeznaczone są dla wszystkich, którzy ukończyli 16 lat. Opłaty za kursy 30-godzinnne wynoszą od 275 zł.

 

Zapisy na kursy rozpoczną się 5 grudnia o godz. 10.00. Pełna lista dostępnych zajęć znajduje się na stronie Uniwersytetu Otwartego UW. Również przez stronę UOUW odbywa się rejestracja na kursy. Do rejestracji potrzebne będzie założenie konta słuchacza w systemie UOUW.

Profesor Zbigniew Galus doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

wt., 2019-12-03 10:31
Profesor Zbigniew Galus otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. 29 listopada z tej okazji w Pałacu Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UŁ.

Profesor Zbigniew Galus jest uważany za twórcę warszawskiej szkoły elektrochemii. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim. Tam też rozpoczął pracę naukową. Kilka lat po obronie pracy magisterskiej miejscem jego pracy został Uniwersytet Warszawski.

 

W polu zainteresowań prof. Galusa leży m.in. adsorpcja i jej wpływ na kinetykę procesów elektrodowych, kinetyka reakcji elektrodowych w roztworach wodnych i rozpuszczalnikach czy woltamperometria. W 1968 r. profesor utworzył Pracownię Elektroanalizy Chemicznej na Wydziale Chemii UW, którą kierował do 2004 roku.

 

Opublikował ponad 200 prac oryginalnych i kilkadziesiąt artykułów przeglądowych, a także monografie, podręczniki i rozdziały w opracowaniach zbiorowych. Prof. Zbigniew Galus jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Uzyskał wiele wyróżnień naukowych, a także odznaczenia państwowe – Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Senat UŁ podjął uchwałę o nadaniu prof. Galusowi tytułu doktora honoris causa 13 maja 2019 r. Promotorem w przewodzie nadania tytułu była Dziekan Wydziału Chemii UŁ, prof. Sławomira Skrzypek, która podczas uroczystości wygłosiła laudację.

Wyróżnienie dla Chóru Akademickiego UW w konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. S. Stuligrosza

wt., 2019-12-03 10:27
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego zdobył wyróżnienie podczas 2. edycji konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. Drugie wyróżnienie otrzymał chór z Białegostoku, a Grand Prix zespół z Wrocławia.

W konkursie udział wzięło 6 chórów. Uczestnicy konkursu to laureaci głównych nagród 6 najstarszych festiwali chóralnych w Polsce. Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał nominację w czerwcu, zdobywając Grand Prix Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

 

Drugie wyróżnienie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza otrzymał Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku „Schola Cantorum Bialostociensis”, a najważniejsza nagroda – Grand Prix – trafiła do Zespołu Wokalnego „Rondo” z Wrocławia. Jury przyznało też 2 dodatkowe nagrody. Za najlepsze wykonanie utworu kompozytora poznańskiego nagrodę otrzymał zdobywca drugiego wyróżnienia – „Schola Cantorum Bialostociensis” (zespół wykonał „Sobótkę” Marka Raczyńskiego), a nagrodę specjalną prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, prof. Dariusza Dyczewskiego, Chór Dziewczęcy Kosy z Poznania.

 

Podczas koncertu laureatów wystąpił gościnnie zdobywca Grand Prix w roku 2018 – Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem Dariusza Zimnickiego.

 

Więcej informacji o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu oraz transmisje z przesłuchań i koncertu finałowego, który odbywał się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, są dostępne na stronie konkursu.

 

Studenci UW mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

pon., 2019-12-02 15:17
Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli 1. miejsce na XXV Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Drugie miejsce też zajęli przedstawiciele UW.

Członkowie mistrzowskiego zespołu to Maciej Hołubowicz, Dawid Jamka i Jan Tabaszewski. Rozwiązali oni 11 z 12 przygotowanych zadań. Drugie miejsce zajął team w składzie: Łukasz Kondraciuk, Konrad Paluszek i Marek Skiba, zdobywcy 1. miejsca na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym. Obie drużyny otrzymały złote medale. Również medale srebrne i brązowe trafiły do drużyn z UW, które zajęły odpowiednio miejsce 7. i 9.

 

Reprezentantów MIM UW do mistrzostw przygotowywali: prof. Krzysztof Diks, Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski. Trzej ostatni to wicemistrzowie świata z 2017 roku.

 

Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym odbywały się od 29 listopada do 1 grudnia na Uniwersytecie Technicznym w Pradze. Brały w nich udział 63 zespoły z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Pełna lista rankingowa zespołów biorących udział w mistrzostwach dostępna jest na stronie konkursu.

 

Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC) odbędą się pomiędzy 21 i 26 czerwca 2020 r. w Moskwie.

Trzy projekty z UW dofinansowane w ramach NPRH

pon., 2019-12-02 14:12
Rozstrzygnięto dwa konkursy zorganizowane w modułach „Dziedzictwo Narodowe” oraz „Uniwersalia” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Łącznie spośród blisko 200 wniosków wyłoniono 14 zwycięskich projektów, w tym trzy zgłoszone przez naukowców z UW.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki realizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2011 roku. W jego ramach finansowane są wieloletnie projekty naukowe z zakresu humanistyki. Moduł „Dziedzictwo Narodowe” dotyczy tworzenia publikacji dokumentacyjnych, bibliograficznych, słownikowych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich, a także kompendiów wiedzy. Dzięki „Uniwersaliom” upowszechniane są osiągnięcia polskich humanistów na świecie i finansowane projekty obejmujące m.in. przekłady najistotniejszych światowych dzieł kultury na język polski wraz z ich naukowym opracowaniem edytorskim.

 

Rozstrzygnięto kolejne konkursy w ramach tych dwóch modułów. Do finansowania zakwalifikowano łącznie 14 projektów. W sumie otrzymają one dofinansowanie na kwotę prawie 16 mln złotych.

Wśród laureatów są trzy projekty z UW:

 

„Dziedzictwo Narodowe” II/2018

 

 • „Słownik muzyków Rzeczpospolitej XVIII wieku” (przyznana kwota: 1 016 462,50 zł);
 • „Korpus Korespondencji Jana Dantyszka” (przyznana kwota: 771 523 zł).

 

„Uniwersalia 2.2” II/2018

 

 • „Szkody i Świętości” (przyznana kwota: 435 378 zł.

Pełne listy wniosków zakwalifikowanych do finansowania można znaleźć na stronie: www.gov.pl.

Trwa głosowanie na Słowo Roku 2019

pon., 2019-12-02 10:28
Do 31 grudnia można oddać głos w plebiscycie internetowym na Słowo Roku 2019 organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Każdy może zgłosić własną propozycję lub wybrać spośród słów i wyrażeń zaproponowanych przez organizatorów plebiscytu na stronie sloworoku.uw.edu.pl. W poprzedniej edycji wygrało słowo „konstytucja”. W tym roku wśród propozycji znajdują się m.in. „klimat” i „hulajnoga”.

Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich dwunastu miesięcy organizowany jest przez Uniwersytet Warszawski już po raz dziewiąty.

Głosowanie odbywa się poprzez formularz na stronie http://sloworoku.uw.edu.pl/.

Uczestnicy plebiscytu mogą oddać swój głos na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji.

 

Proponować można rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia. Organizatorzy konkursu nie będą brali pod uwagę nazwisk, a także nazw własnych osób, miejsc i organizacji.

 

Katalog słów do wyboru powstaje na podstawie najbardziej kluczowych wyrazów z polskich dzienników, które są monitorowane w ramach projektów Słowa dniaSłowa na czasie. Lista jest co miesiąc aktualizowana. Do tej pory pojawiły się na niej takie słowa jak „hulajnoga”, „strajk”, „inflacja”, „alimenty” czy „klimat”.

 

Zagłosować może każdy, obowiązuje jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. Zwycięży słowo z największą liczbą zgłoszeń. Niezależnie od głosowania internetowego, wyboru Słowa Roku dokonuje także kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez internautów, jak i kapitułę okazała się „konstytucja”.

 

Podobne plebiscyty na słowo roku odbywają się także w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i w Czechach. Słowo mijającego roku zostało już wybrane przez redaktorów „Oxford English Dictionary”, którzy wskazali na wyrażenie climate emergency (zagrożenie klimatyczne). Według słowników Collinsa natomiast słowem roku jest strajk klimatyczny (ang. climate strike).

 

Organizatorem plebiscytu Słowo Roku jest zespół projektu UW „Słowa na czasie”, który monitoruje częstość pojawiania się słów w mediach. W skład kapituły plebiscytu wchodzą: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM).

 

Głos w internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2019 można oddać do 31 grudnia. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się na początku 2020 roku. Więcej informacji oraz regulamin głosowania znajduje się na stronach: http://sloworoku.uw.edu.pl/ oraz http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/

 

Zestawienie najpopularniejszych słów danego dnia dostępne jest pod adresem: http://slowadnia.clarin-pl.eu/

Książka „Słowa roku, słowa miesiąca, słowa dnia”

Rezultaty badań prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim nad kluczowością słów polskiego dyskursu publicznego podsumowuje współwydana przez Wydział Polonistyki UW książka „Słowa roku, słowa miesiąca, słowa dnia” pod red. M. Kwiecień i M. Łazińskiego. Książka zawiera m.in. zbiór słów roku i miesiąca od 2011 roku. Publikacja dostępna będzie na początku stycznia 2020 roku.

 

 

 

Prorektor UW członkiem Komitetu Sterującego UNICA

czw., 2019-11-28 14:54
Prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia została wybrana, po raz drugi, członkiem Komitetu Sterującego UNICA – sieci zrzeszającej uczelnie z 37 europejskich stolic.

Sieć UNICA (Network of Universities from the Capitals of Europe) działa od 1990 roku, obecnie zrzesza 51 uniwersytetów. Jest forum wymiany doświadczeń między władzami i pracownikami uczelni europejskich. Prof. Choińska-Mika została po raz drugi członkiem Komitetu Sterującego (Steering Committee) sieci UNICA. Pierwszą kadencję rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku.

 

Komitet Sterujący odpowiada m.in. za koordynację działań podejmowanych przez instytucję, regularne prowadzenie konsultacji z uczelniami członkowskimi czy wdrażanie decyzji Zgromadzenia Ogólnego. Składa się z przewodniczącego i pięciu członków wybranych przez Zgromadzenie Ogólne. Członkowie to osoby, które uczestniczą w zarządzaniu uczelnią należącą do sieci (rektorzy, prorektorzy). Ich kadencja trwa dwa lata.

Prof. Jolanta Choińska-Mika interesuje się nowoczesną dydaktyką i systemami edukacyjnymi. Na UW tworzyła Centrum Innowacji i Badań Edukacyjnych, z którego powstała Szkoła Edukacji. W kadencji 2016-2020 prof. zajmuje stanowisko prorektor ds. studentów i jakości kształcenia.

Więcej informacji o sieci UNICA >>

Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia

czw., 2019-11-28 12:35
Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia to nowy podmiot kolegialny wprowadzony na UW przez Statut uchwalony w czerwcu tego roku przez Senat uczelni. URK zajmuje się koordynowaniem i monitorowaniem działań strategicznych w obszarze kształcenia. Czuwa nad realizacją bieżącej polityki uniwersytetu w zakresie dydaktyki, rekrutacji i organizacji studiów. 27 listopada rektor UW wydał obwieszczenie o ogłoszeniu składu URK.

Zgodnie ze Statutem UW w skład rady wchodzi prorektor właściwy do spraw kształcenia, 6 osób wskazanych przez Senat, 6 osób wskazanych przez rektora, 6 osób wskazanych przez samorząd studencki, a także przedstawiciel/przedstawicielka samorządu doktorantów. Senatorowie oraz rektor wskazali po 6 osób do URK, samorząd studencki – 5 osób (szósta zostanie wskazana wkrótce).

 

Kadencja URK upływa 30 września 2020 r. Pierwsze posiedzenie rady zaplanowane jest na początek grudnia.

Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia
 • dr hab. Jolanta Choińska-Mika, prof. ucz. – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, przewodnicząca URK

osoby wskazane przez rektora:

 • dr Justyna Godlewska-Szyrkowa – Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych
 • mgr Natalia Greniewska – przewodnicząca Zarządu Samorządu Doktorantów UW
 • dr Agnieszka Janiak-Jasińska – pełnomocnik rektora ds. jakości kształcenia
 • dr hab. Aneta Pieniądz – Wydział Historyczny
 • dr hab. Krzysztof Turzyński – Wydział Fizyki
 • mgr Jolanta Urbanik – pełnomocnik rektora ds. realizacji Procesu Bolońskiego i organizacji nauczania języków obcych na UW

osoby wskazane przez Samorząd Studentów UW:

 • Kamil Lebnicki – Wydział Filozofii i Socjologii
 • Michał Radek – Wydział Prawa i Administracji
 • Krystyna Szumbarska – Wydział Biologii
 • Jan Wieczorek – Wydział Lingwistyki Stosowanej
 • Michał Zinowczyk – Wydział Zarządzania

osoby wskazane przez Senat UW:

 • prof. dr hab. Barbara Fatyga – Wydział Nauk Społecznych i Resocjalizacji
 • prof. dr hab. Grzegorz Karasiewicz – Wydział Zarządzania
 • dr hab. Sylwia Kulczyk – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
 • dr Magdalena Markowska – Wydział Biologii
 • dr Małgorzata Sieńczewska – Wydział Pedagogiczny
 • dr hab. Ewa Szczęsna, prof. ucz. – Wydział Polonistyki

 

 • mgr Damian Michalik – Wydział Fizyki, przedstawiciel Samorządu Doktorantów UW

 

Rolę sekretarza URK pełni mgr Maksymilian Sas z sekretariatu prorektora ds. studentów i jakości kształcenia.

Zadania Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia zostały opisane w Statucie UW (pdf) oraz Regulaminie studiów na UW (pdf).

Członkowie rad naukowych dyscyplin

śr., 2019-11-27 14:34
Uczelniana Komisja Wyborcza podjęła uchwałę w sprawie ważności wyboru członków rad naukowych dyscyplin w kadencji 2019-2020. Załącznikiem do uchwały jest wykaz osób wybranych do poszczególnych rad.

Na UW prowadzone są 24 dyscypliny naukowe, a działają 22 rady naukowe dyscyplin. Wynika to z faktu, że przedstawiciele matematyki i informatyki wnioskowali do rektora o wspólną radę. Podobnie przedstawiciele nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie.

 

Zgodnie z nowym Statutem UW 1/3 składu każdej rady naukowej dyscypliny stanowią osoby powoływane przez rektora. Prof. Marcin Pałys, rektor UW wydał w tej sprawie zarządzenia 30 września (więcej >>).

 

Pozostali członkowie rad są wyłaniani w drodze wyborów. Wybory do poszczególnych rad prowadzone były przez 22 wydziałowe komisje wyborcze w październiku.

 

27 listopada Uczelniana Komisja Wyborcza podjęła uchwałę w sprawie ważności wyboru członków rad naukowych dyscyplin w kadencji 2019-2020. Załącznikiem do uchwały jest wykaz osób wybranych do poszczególnych rad w ramach dwóch grup: nauczycieli akademickich mających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego oraz pozostałych nauczycieli akademickich.

 

Rady zajmują się nadawaniem stopni naukowych, ustalaniem kryteriów oceny osiągnięć naukowych nauczycieli akademickich, wyborem członków rad dydaktycznych, wyznaczaniem przedstawicieli rady do składu komisji konkursowych, prowadzeniem postępowania nostryfikacyjnego. Koordynują także działania związane z przygotowaniem ewaluacji działalności naukowej UW w ramach danej dyscypliny.

Członkowie rad naukowych dyscyplin wyłonieni w drodze wyborów

Załącznik do uchwały nr 8 Uczelnianej Komisji Wyborczej z 27 listopada 2019 r. w sprawie stwierdzenia ważności wyboru członków rad naukowych dyscyplin w kadencji 2019-2020

Materiały ze spotkań dot. organizacji kształcenia

śr., 2019-11-27 13:25
13 listopada na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu oraz 26 listopada na kampusie na Ochocie odbyły się spotkania otwarte dla społeczności UW dotyczące zmian w organizacji dydaktyki. Dostępny jest zapis video obydwu spotkań, a także pokazywane w ich trakcie prezentacje – prof. Jolanty Choińskiej-Miki, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia oraz prof. Andrzeja Tarleckiego, prorektora ds. kadrowych i polityki finansowej. Prezentacja prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Jolanty Choińskiej-Miki Prezentacja prorektora ds. kadrowych i polityki finansowej prof. Andrzeja Tarleckiego Nagranie video ze spotkania 13 listopada 2019 r.

 

Nagranie video ze spotkania 26 listopada 2019 r.

 

Spotkania dot. spraw kadrowych

W grudniu odbędą się dwa kolejne spotkania dla społeczności UW. Tym razem poświęcone będą zmianom w sprawach kadrowych. W ich trakcie poruszone zostaną m.in. tematy: ścieżek kariery, zatrudnienia w drodze konkursów, procedury awansu wewnętrznego oraz pensum nauczyciela akademickiego.

 

 • 3 grudnia, godz. 15-18 na kampusie na Ochocie (Aula Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, ul. Żwirki i Wigury 101) – spotkanie dotyczące spraw kadrowych – link do rejestracji
 • 10 grudnia, godz. 15-18 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu (dawna Biblioteka Uniwersytecka, aula, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) – spotkanie dotyczące spraw kadrowych – link do rejestracji

Zachęcamy do przesyłania na adres pytania.spotkania@uw.edu.pl zagadnień związanych ze sprawami kadrowymi, które wymagają z Państwa punktu widzenia szczegółowych wyjaśnień. Tematy te zostaną uwzględnione w trakcie spotkań. Będzie również możliwość zadawania pytań na sali.

Spotkania dot. spraw kadrowych

śr., 2019-11-27 10:10
3 i 10 grudnia odbędą się spotkania dla społeczności UW dotyczące zmian w sprawach kadrowych wynikających z nowego Statutu Uniwersytetu Warszawskiego.

Wraz z nowym rokiem akademickim wszedł w życie Statut Uniwersytetu Warszawskiego uchwalony w czerwcu tego roku przez Senat naszej uczelni. Zmianie uległy również inne ważne dokumenty, m.in. Regulamin studiów, Regulamin organizacyjny oraz Regulamin pracy. W najbliższych tygodniach powstaną też nowe regulaminy jednostek oraz Regulamin wynagradzania. Wypracowane rozwiązania otwierają przed pracownikami nowe możliwości, pozwalające w sposób bardziej elastyczny planować ścieżkę swojej kariery. Chcielibyśmy Państwu opowiedzieć o tym, jak wprowadzone zmiany będą przekładać się na warunki rozwoju poszczególnych pracowników, jednostek organizacyjnych oraz całej naszej uczelni – Marcin Pałys, rektor UW

Zapisy na spotkania dot. spraw kadrowych

Spotkania dot. spraw kadrowych odbędą się:

 • 3 grudnia, godz. 15-18 na kampusie na Ochocie (Aula Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, ul. Żwirki i Wigury 101) – spotkanie dotyczące spraw kadrowych – link do rejestracji
 • 10 grudnia, godz. 15-18 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu (dawna Biblioteka Uniwersytecka, aula, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) – spotkanie dotyczące spraw kadrowych – link do rejestracji

Podczas spotkań poruszone zostaną m.in. kwestie: ścieżek kariery, zatrudnienia w drodze konkursów, procedury awansu wewnętrznego oraz pensum nauczyciela akademickiego.

 

Zachęcamy do przesyłania na adres pytania.spotkania@uw.edu.pl zagadnień związanych ze sprawami kadrowymi, które wymagają z Państwa punktu widzenia szczegółowych wyjaśnień. Tematy te zostaną uwzględnione w trakcie spotkań. Będzie również możliwość zadawania pytań na sali.

 

Spotkania dot. organizacji kształcenia

13 oraz 26 listopada odbyły się spotkania dla społeczności UW dot. zmian w organizacji kształcenia.

Delegacja z Sun Yat-Sen University na UW

wt., 2019-11-26 14:21
25 listopada Uniwersytet Warszawski odwiedziła delegacja z Sun Yat-Sen University z Chin. Przedstawiciele obu instytucji rozmawiali o podjęciu międzyuczelnianej współpracy.

W spotkaniu wzięli udział naukowcy i pracownicy administracyjni UW i Sun Yat-Sen University. Rozmawiali oni o możliwości podjęcia współpracy naukowej oraz realizacji wymiany akademickiej pracowników i studentów nauk przyrodniczych, ścisłych i technicznych, a także studiów językowych i tłumaczeniowych. Na zakończenie wizyty goście wzięli udział w wycieczce po kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

 

Sun Yat-Sen University to jedna z czołowych uczelni chińskich. Znajduje się w pierwszej dziesiątce szkół wyższych w Chinach oraz wśród dwustu najlepszych uczelni świata według Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskiego.

 

Strony

Samorząd Studentów Wydziału Prawa 
i Administracji UW  
Krakowskie Przedmieście 26/28 
00-927 Warszawa

© 2015 Samorząd Studentów WPiA UW. Wszelkie prawa zastrzeżone.